Santini
JEDL, Praha
neděle 12. 06. 2022
17:00
Divadelní výlet do Rajhradu (Benediktinský klášter Rajhrad, Památník písemnictví) 

Žánr: Činohra, ČR, Site-specific
Délka představení: 1 hodina, bez přestávky

Harmonogram:

16:15 – 16:45 – prohlídka Opatského chrámu sv. Petra a Pavla

17:00 –  představení v letním refektáři

Koupit vstupenky

Mapa místa konání: Pojedete k Památníku písemnictví Benediktinského kláštera Rajhrad na parkoviště, dále pak branou ke kostelu, kde se představení odehrává.

Alegorie na téma hledání dokonalosti. Santini toužící po ideální skutečnosti. Jeho rozum je jako nenasytné zvíře, které celé dny a noci řve hlady. Zvíře Rozum. Dokud neuvidí tu, která je nádhernější než slunce, která je dechem, odleskem věčného světla. Sofii.

Projekt SANTINI byl odstartován v roce 2021 premiérou v první stavbě Santiniho, v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci u Kutné Hory. Teprve pětadvacetiletému umělci byla svěřena přestavba ve své době největšího kostela v Českých zemích. Monumentální, původně gotický klášterní kostel Nanebevzetí Panny Marie ležel více než dvě století po vyplenění husitskými vojsky v ruinách. Záměrem JEDLu je prostřednictvím divadelní intervence do prostoru stavby zmapovat Santiniho významné realizace na území Čech a Moravy. Inscenace se tak v průběhu dalších let odehraje v mnoha dalších Santiniho stavbách.

Santiniho stavby jako odhmotněné spleti linií, kterou proniká světlo. Stavby artikulující zjevnost světa. Tento symbolický charakter Santiniho architektury vnitřně koresponduje s uměleckými tendencemi tvorby skupiny JEDL. Umělci JEDLu se snaží dlouhodobě ve svých inscenacích dotýkat duchovního rozměru světa, člověka, vztahů mezi lidmi. Projekt SANTINI tak organicky v těchto snahách pokračuje.

Představení se uskuteční v Benediktinském klášteře Rajhrad, u Památníku písemnictví.

Scénář: Lucie Trmíková

Režie: Jan Nebeský

Výprava: unconductive trash

Hudba: Martin Dohnal

Hudební doprovod: Martin Dohnal (varhany), Ladislav Kozderka (trubka)

 

Hrají: Lucie Trmíková, Miloslav König