Zdeněk Adamec + Sebeobviňování
Divadlo Na zábradlí
sobota 28.05.2022
16:00
Betlémský kostel (začátek) + Divadlo Reduta (pokračování)

Žánr: Činohra, ČR, Site-specific
Délka představení: 2 hodiny a 30 minut, včetně přesunu z kostela na ulici Pellicova do Divadla Reduta

Koupit vstupenky

Obě části budou uváděny po sobě v jeden večer na dvou místech. Sebeobviňování v Betlémském kostele (Pellicova 213/6) a Zdeněk Adamec bude probíhat v divadle Reduta (Brno, Zelný trh 313/4).

Inscenace začíná částí s názvem Sebeobviňování v Betlémském kostele, kde se divák prokáže zakoupenou vstupenkou. Místa v kostele nejsou očíslovaná – každý si může sednout tam, kde je volno.

Po skončení první části Sebeobviňování se dle pokynů personálu všichni diváci přesunou do divadla Reduta, kde zhlédnou část s názvem Zdeněk Adamec. Místa v Redutě očíslovaná jsou a divák tedy bude sedět na místě, na které má zakoupenou vstupenku.

Zdeněk se katapultoval ze světa, aby protestoval proti světu,“ zněla věta v románu Zlodějka ovoce (2017), kde se Handke poprvé zabýval postavou Zdeňka Adamce. Rakouský spisovatel Peter Handke se ve své poslední hře Zdeněk Adamec věnuje případu mladého muže, který se v roce 2003 upálil na Václavském náměstí. Z malého českého města na půli cesty mezi Brnem a Prahou se 5. března 2003 večer vydává osmnáctiletý školák Adamec meziměstským autobusem do české metropole. Tam se druhý den ráno na Václavském náměstí polije benzinem a zapálí. Na stejném místě se v roce 1969 upálil student Jan Palach na protest proti okupaci Československa sovětskými vojsky. Stejně jako Palach nazval svou akci „Pochodeň č. 1“, nazve Adamec svůj dopis na rozloučenou zveřejněný na internetu „Pochodeň 2003“.

Dlouho připravovaný projekt inscenování Zdeňka Adamce v režii Dušana Davida Pařízka se ovšem rozrostl. Scénická skica s názvem Sebeobviňování se zaměřuje na reflexi osoby Petera Handkeho jako veřejně známé osobnosti s kontroverzní pověstí. Velkého spisovatele vyznamenaného Nobelovou cenou a zároveň provokatéra ztvární výjimečný německý herec Samuel Finzi.

Dušan D. Pařízek se do České republiky vrací režírovat po šesti letech. Zakladatel Pražského komorního divadla se již na počátku milénia etabloval na nejvýznamnějších německojazyčných scénách po celé Evropě. Pařízek je několikanásobným držitelem Nestroyovy ceny a ceny kritiků časopisu Theater heute. Na české scéně se zasloužil o řadu prvních uvedení děl Wernera Schwaba, Elfriede Jelinek, Thomase Bernharda či právě Petera Handkeho.

Autor: Peter Handke

Překlad: Petr Štědroň, Jitka Bodláková

Dramaturgie: Petr Štědroň, Dora Viceníková

Kostýmy: Kamila Polívková

Scéna a režie: Dušan D. Pařízek

 

Hrají: Samuel Finzi, Jiří Černý, Stanislav Majer, Martin Pechlát