Vojcek
Kupalaŭcy, Bělorusko
neděle 29. 5. 2022
20:30
Divadlo Husa na provázku


Dramaturgický úvod 30 min před představením

Žánr: Zahraničí

Délka představení: 50 minut, bez přestávky

Titulky v češtině / Subtitles in Czech language

Koupit vstupenky

Vojcek je zoufalý voják, který je vystaven pochybným vědeckým pokusům a špatnému zacházení ze strany svých nadřízených. Pro hejtmana je komickým zázrakem – nevzdělaný, ale odvážný, plný nevyužité energie. Pro místního lékaře zase kuriozitou a předmětem krutého zkoumání. Čtyřicetiletý Vojcek má mladou ženu Marii a malé dítě. Slepě je miluje, ale Marie se i navzdory občasným pocitům viny a výčitkám oddává nemanželským aférkám a flirtování. Když ho kapitán začne častovat uštěpačnými narážkami, že je paroháč, Vojcka ovládnou jeho vnitřní démoni… „Kdo je Woyzek? Pro mě je to příběh obyčejného, skromného člověka, který se nenarodil, aby zabíjel. Systém však postupně zničí vše dobré, co v něm je. A Vojcek zabije osobu, která je mu ze všech nejbližší. Zabíjí tak svou vlastní lidskost,“ říká režisér Raman Padaliaka.

Nezávislá divadelní skupina Kupalaŭcy vznikla ze souboru Yanka Kupała, nejstarší divadelní instituce v Bělorusku. V roce 2020 mělo divadlo oslavit 100. výročí založení, místo toho ale jeho soubor 26. srpna 2020 odešel, v solidaritě s Bělorusy, kteří pokojně protestovali proti zmanipulovaným volbám a policejnímu násilí. Dnes jsou Kupalaŭcy jako nezávislý divadelní soubor otevřeni mezinárodní spolupráci, hostování na festivalech a od srpna 2020 vyvíjejí také divadelní představení pro online formáty. Vždy jsme stáli při našem lidu a můžeme se hrdě nazývat národním divadlem. Nyní jsme však také svobodným divadlem,“ říká režisér Raman Padaliaka.

Festival DSB 2022 sleduje dění v Bělorusku, kde lidé navzdory rozsáhlému zatýkání, věznění, tvrdým represím a zastrašování vytrvale bojují za spravedlivé volby, svobodu a demokracii. Pozváním inscenací Woyzeck a Sarmatia, jakož i přípravou dalšího doprovodného programu, se festival připojuje k iniciativě Centra experimentálního divadla, které k 17. listopadu 2020 zřídilo v Brně Ambasádu nezávislé běloruské kultury, jež je v současné době v Bělorusku potlačována.

„Shodli jsme se, že ze všeho nejvíce je třeba v delším časovém horizontu průběžně a důsledně informovat širokou veřejnost o tom, co se děje v Bělorusku. Lidé ve střední a v západní Evropě toho o této zemi vědí bohužel jen velmi málo – jsme přesvědčeni, že nezávislá běloruská kultura a celkový kontext současného dění v Bělorusku je nyní třeba mnohem zřetelněji dostat do veřejného prostoru. Nejsme politici, jsme umělci. Věříme však v sílu kultury a v její schopnost získat lidi pro dobrou věc. Byla to koneckonců právě divadla, umělci a studenti, kdo se stal nakonec hybatelem demokratických změn v naší zemi,“ říká ředitel Centra experimentálního divadla Miroslav Oščatka.

Autor: Georg Büchner

Režie: Raman Padaliaka

Scéna: Kaciaryna Šymanovič

Hudba: Eryk Arłoŭ-Šymkus

Světlo: Mikałaj Surkoŭ

Sound design: Juraś Bačkaroŭ

Grafika: Naścia Kaminskaja

 

Hraje: Aliaksandar Kazeła, Kaciaryna Javorskaja, Kristina Drobyš, Maria Hołubeva, Taćciana Dzianisava, Aliaksandar Zelianko, Aliaksandar Paŭłaŭ, Paveł Astravuch, Źmicer Tumas, Andrej Drobyš, Paveł Paŭluć