Ztížená možnost soustředění
Národní divadlo Brno
neděle 29.05.2022
15:00
Divadlo Reduta


Žánr: Činohra, Brno showcase
Délka představení: 2 hodiny a 10 minut, s přestávkou

Subtitles in English / Titulky v angličtině

Koupit vstupenky

Situační komedie o štěstí, které se stalo tématem vědeckého zkoumání. Jeden byt, mnoho dveří, desítky převleků pro hlavní postavu, scénografie s designovými prvky 60. let, tempo, humor, výborní herci. Překvapení pro každého, kdo si myslel, že hra Václava Havla je vždy vážná, složitá a pouze pro intelektuály.

Eduard Huml je vědec. Jako sociolog se snaží definovat myšlenky, týkající se postojů člověka ke štěstí a životním hodnotám. Své teze, podložené teoretickými úvahami, pravidelně diktuje mladé stenografce Blance, která ho fyzicky přitahuje. Doktor Huml je však ženatý, dokonce má milenku, což je momentálně jeden z problémů, který ho pronásleduje. Atraktivní Renata i manželka Vlasta o sobě navzájem ví, a nutí vědce k tomu, aby ukončil nefungující vztah. Který z nich to ale je? Doktor Huml je shodou náhod jedním z účastníků výzkumu doktorky Balcárkové, která má prostřednictvím počítače zvaného Puzuk zjistit vše, co se týká lidské individuality, aby poté mohla dojít k obecnějším závěrům. Za tím účelem se tým odborníků pravidelně setkává v domácnosti Humlových, kde pokaždé dochází ke zhroucení velmi citlivého přístroje. Výzkumníci nechápou proč. Reaguje snad na osobní problémy nerozhodného sociologa? Komedie Václava Havla (1936–2011) vznikla v roce 1968 pro Divadlo Na zábradlí. Přestože pracuje se soudobou novinkou – inteligentním počítačem a i proto ironizuje pseudovědeckost, ústředním tématem hry je rozklad identity jako základní problém moderního člověka.

Autor: Václav Havel

Režie: Martin Glaser

Dramaturgie: Hana Hložková

Scéna a kostýmy: David Janošek

Hudba: Ivan Acher

Světelný design: Martin Špetlík

 

Hrají: Tomáš David, Hana Tomáš Briešťanská, Zuzana Černá, Veronika Lapková, Tereza Groszmannová, Roman Blumaier, Viktor Kuzník, Jan Grygar