Tipy na představení DSB 2021

Vzhledem k tomu, že se loňská taneční linka festivalu částečně překlopila do letošního ročníku, mám sto chutí doporučit divákům úplně všechno. Těžkou volbu mi snad usnadní, dotknu-li se novinek i produkcí čekajících z loňska spravedlivě napůl.

Rozhodně z loňské volby doporučuji skvělé a drsné Amazonky Lenky Vagnerové v novém hudebním aranžmá, a produkci novocirkusového souboru Losers Cirque Company Heroes s Radimem Vizvárym v hlavním roli. Jsou to domácí produkce nejvyšší kvality, která jim zajistila účast v rámci DSB i letos.

Letošní program bohužel nemůže počítat s živými produkcemi ze zahraničí, a to je věru skoro k pláči. Vždyť jsme v taneční lince měli přivítat jako hlavní hvězdu slavný izraelský soubor Kibbutz Contemporary Dance Company! Naštěstí se podařilo vyjednat jejich účast alespoň v online sekci festivalu, takže vám rozhodně doporučuji si tuto šanci nenechat ujít. V představení If At All (premiéra 2012) budeme moci obdivovat silovou a strhující choreografii Ramiho Beéra interpretovanou energickým, technicky skvěle vybaveným, disciplinovaným a charismatickým souborem.

Jako druhý tip pak doporučuji site-specific projekt s původní hudbou a choreografií Noosféra, který vznikl v produkci a spolupráci Divadelního světa Brno a Baletu NdB speciálně pro zahájení festivalu na piazzettě před Janáčkovým divadlem. Můžete se těšit na skvělou atmosféru tohoto specifického prostoru doplněnou originální hudební kompozicí, choreografií a výkony tanečníků i fontány, která svou vizuální dominancí k tomuto místu dnes již neodmyslitelně patří.

 

Karel Littera, dramaturg Baletu Národního divadla Brno