Tipy na představení DSB 2021

Rád se nechám překvapovat. Ale takové dobrodružství, co máme letos, v jaké formě se letošní festival bude odehrávat, jsem asi ještě nezažil. A kdybych měl říci pravdu, na co se těším, řeknu bez rozmyšlení a nahlas slovo FESTIVAL. Ať už v čistě on-line formě, nebo v hybridní, důležité je, že festival bude.

Kromě pozoruhodného zahraničního programu jsem velmi zvědav na inscenace českých nezávislých divadelních souborů, které vznikají v koprodukci přímo s Divadelním světem Brno. Divadlo X 10 připravuje mrazivou inscenaci Druzí lidé, které kombinuje konverzační humor, poetické obrazy, šílené songy i dystopické vize. Od původního transparentně ekologického tématu inscenátoři nakonec malinko poodstoupili směrem k obrazu všeobecného vyhasnutí planety. Je to trochu drsný příspěvek do tématu „Nová perspektiva“, avšak zcela na místě.

Do stejné dramaturgické linky festivalu patří také inscenace domácího brněnského Divadla Feste Hilsner a ti druzí, která se opět nebude bát tít do živého.

Osobně s také velmi těším na raně barokní katovnu české politiky 27 aneb Exekuční show Jana Mydláře souboru Geisslers Hofcomoedianten, což bude morbidní kabaret národního hrdinství, ve kterém konferenciér Jan Mydlář dává prostor k 27+1 originálním číslům.

Na první pohled se tyto tipy mohou zdát poněkud temné. Ale jakýkoli kontakt s divadlem je světlo, které nám svítí na cestu, i když někdy trochu štípe do očí.

 

Miroslav Ondra, dramaturg Městského divadla Brno