Festival Divadelní svět Brno 20. 5. – 25. 5. 2021

Být či nebýt… Kde jsou ty časy, kdy nás z jeviště znejišťovaly repliky, jako je tato. Dnes za zavřenými branami divadel uslyšíte spíš: Zkoušet či nezkoušet? Streamovat či nestreamovat? Plánovat či neplánovat? Jak vlastně být v době, v níž jakoby nejsme?

Na stále stejné otázky nacházejí divadla po celém světě už celé měsíce různé odpovědi. V dramaturgické radě Divadelního světa Brno, složené z dramaturgů brněnských divadelních domů, jsme si na otázku bytí či nebytí letošního festivalu společně odpověděli: Být. Pokud to jen trochu půjde, být.

Přestože je na způsobu našeho bytí leccos nutné změnit. Protože je na způsobu našeho bytí leccos nutné změnit. Bude to chtít NOVOU PERSPEKTIVU. Pracujeme na ni.

Téma 2021: Nová perspektiva

„Vraťte se domů, buďte se svými blízkými,” zněl imperativ několika minulých měsíců. Kde však domov začíná a kde končí? Za dveřmi našeho bytu či domu? Nejsme snad doma i ve veřejném prostoru? V naší ulici, přilehlém parku či v divadle, do jehož hlediště pravidelně usedáme? Omezuje se domov na město či zemi, v níž žijeme? Nemůže pojmout celý kontinent, planetu…? A pokud nová nemoc dovede v řádu týdnů spojit obyvatele mnoha milionových asijských megapolí a českých vesnic a my pak dokážeme mezilidské vztahy i komunikaci několika kliknutími přenést do virtuálního prostoru, lze vůbec ještě o někom říci, že nám není blízký?

Zúžila celosvětová pandemie náš pohled na svět na okno vlastního bytu či monitor počítače nebo jej naopak závratným způsobem rozšířila? Jisté je, že perspektiva, kterou tato zkušenost otevřela, je nová a znejisťuje každého jednoho z nás i všechny společně množstvím otázek týkajících se podoby naší budoucnosti. Jsme ochotní tuto novou perspektivu přijmout a pustit se do hledání odpovědí? Začít zodpovědně zabydlovat naši budoucnost? Zdomácnět v ní?

 

 

Vážení diváci,

festival je vždy především místem setkávání a protínání různých divadelních světů, a to i navzdory tomu, že divadla už téměř rok nehrají. Proto se letošním heslem ročníku přirozeně stalo téma Nová perspektiva, které se prolíná jak programovou skladbou festivalu, tak i možnostmi, jak celý festival zažít. Část programu se vzhledem k situaci přesunula do online prostředí, ale věříme, že i zde najdete nečekané „nové perspektivy“ – snad vůbec poprvé si můžete dopřát divadelní zážitek ke snídani, obědu, či jako půlnoční překvapení.

Zahraniční program je letos vzhledem k pandemii přesunut do online prostoru. Každý den se můžete zdarma po dobu 24 hodin podívat na špičkové inscenace z Izraele, Maďarska, Slovenska či Německa. Iniciovali jsme vznik několika online premiér a projektů, které prozkoumávají nové perspektivy „online zákoutí divadelního světa“. Stále pro Vás máme v divadlech připravený program, jehož páteří je 6 koprodukčních projektů nezávislých divadelních souborů, které jsme přizvali ke spolupráci na vytvoření inscenací přímo pro festival. Speciální prostor letos věnujeme antice a to hned ze dvou důvodů. Tato dramaturgická linie je symbolickou poctou Evě Stehlíkové a Františkovi Derflerovi, významným osobnostem, které byly spojeny nejen s brněnskou divadelního kulturou, a současně je „novou perspektivou“ řady současných inscenačních projektů, které v rámci festivalu bude možné vidět naživo nebo online. Samostatnou dramaturgickou linii tvoří profil režiséra Jana Kačeny, jehož osobitý divadelní mikrokosmos se Vám pokusíme přiblížit skrze záznamy jeho inscenací a inscenované online debaty o jeho tvorbě.

Stejně jako v minulých ročnících jsme pro vás připravili výběr toho nejlepšího ze světa tance a pohybového divadla. Tancem i letošní ročník zahájíme. Pozveme vás do Noosféry! Mladí choreografové z řad tanečníku NdB se rozhodli oživit prostor parku před Janáčkovým divadlem, kde se do tanečně hudebního site-specific představení zapojí multimediální fontána i živí hudebníci. Online prostředí tentokrát využijeme také i pro živý stream z divadla. Ve spolupráci se souborem La Putyka a herci z brněnských divadel se s Vámi spojíme přes tzv. Telefonní ústřednu, kam si můžete zavolat o divadelní zážitek na přání, nebo získat nejaktuálnější informace o programu festivalu. Za dveřmi brněnských divadel se intenzivně zkoušelo a všechna brněnská divadla jsou připravena v rámci festivalu představit jednu ze svých připravovaných premiér. Nezapomínáme samozřejmě ani na děti, kde je připravený program hned v několika variantách. Pokud nám pandemické situace neumožní ani venkovní variantu programu, je pro vás nachystána alespoň interaktivní divadelní procházka mezi divadly se symbolickým názvem Kudy vede cesta.

Současně se festival stane i prostorem pro sérii debat a společné přemýšlení o tom, co nám roční divadelní odmlka přinesla, kde se otevírají „nové perspektivy“ naší divadelní budoucnosti. Pro tyto účely vzniká festivalový meeting point v Divadle Husa na provázku, kde se jak doufáme, protnou všechny zažité, či právě vznikající „nové perspektivy“.

Věříme, že letošní ročník festival vnese do této nelehké doby první příslib divadelního světa Brno, který stále existuje.

Těšíme se na Vás

Martin Glaser,

ředitel Národního divadla Brno a festivalu Divadelní svět Brno